The javascript is disable or your browser doesn`t support javascript. اطلاعات تحصیل در خارج از کشور - کاوشگران علم

تحصیل در خارج از کشور

خانه تحصیل در خارج از کشور

مزایای تحصیل در استرالیا

 از بهترین مزایای تحصیل در استرالیا می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. وجود معتبرترین و با سابقه ترین دانشگاه های دنیا در این کشور
 2. دسترسی به آخرین تکنولوژی و فناوری علمی و تحقیقاتی روز دنیا
 3. برخورداری از سطح بالای رفاه و امنیت اجتماعی
 4. امکان اقامت دائم و کار پس از طی دوران تحصیل
 5. امکان کار دانشجویی در حین تحصیل.

 تحصیلات‌ پیش‌ دانشگاهی‌ در استرالیا

‌ در ‌ استرالیا آموزش‌ شامل‌ سه‌ مرحله‌ كودكستان ، ابتدایی‌ و دبیرستان‌ است. ‌ دوره‌ كودكستان‌ ‌ یك‌ سال‌ و از پنج‌ سالگی‌ شروع می‌گردد. در ایالت‌ها ی مخبلف استرالیا طول‌ دوران‌ ابتدایی‌ و دبیرستان‌ متفاوت‌ است. دوران‌ ابتدایی‌ شش‌ سال‌ یا هفت‌ سال‌ بوده‌ و دانش‌آموزان‌ بین‌ سنین‌ شش‌ تا یازده‌ سالگی‌ در مدارس‌ ابتدایی‌ پذیرفته‌ می‌شوند. دوران‌ دبیرستان‌ شش‌ یا پنج‌ سال‌ به‌ طول‌ می‌انجامد. در بعضی‌ ایالت‌ها ی استرالیا نظیر پایتخت یا ایالت‌ تاسمانیا دوران‌ دبیرستان‌ چهار سال‌ (سال‌ هفتم‌ تا دهم) است‌ و دانش‌آموزان‌ سال‌ یازدهم‌ و دوازدهم‌ را در كالج‌ می‌گذرانند. تحصیل‌ در استرالیا تا پانزده‌ سالگی‌ یا تا تكمیل‌ سال‌ دهم‌ اجباری‌ است‌ در صورت‌ اتمام‌ موفقیت‌آمیز سال‌ دوازدهم‌ دبیرستان‌ یا كالج، دانش‌آموزان‌ گواهینامه‌ دانش‌ آموختگی‌ سال‌ دوازدهم‌ یا گواهی‌ ورود به‌ آموزش‌ عالی‌دریافت‌ می‌كنند.

شرایط تحصیل در دانشگاهی در استرالیا

دانشگاه‌ها به طور معمول طی دو ترم آموزشی در هر سال برنامه‌ریزی شده‌اند و این سال تحصیلی از اواخر فوریه شروع گردیده و تا اواخر نوامبر ادامه می‌یابد .ترم آموزشی تابستانی نیز جهت ایجاد تسهیلات بیشتر برای دانشگاه ها و دانشجویان ارائه شده و طبیعتا منجر به كوتاه‌تر شدن دوره آموزشی دانشگاهی و فارغ التحصیلی می گردد.

مهلت ثبت نام حداكثر تا آخر ماه آگوست (اواخر مرداد ماه) و شروع كلاس‌ها ماه سپتامبر می‌باشد. با داشتن نمره IELTS=6 . اخذ ویزای تحصیلی سریع‌تر و بهتر صورت می‌گیرد. آخرین مهلت ارائه IELTS حداكثر تا یكماه پس از ارسال مدارك می‌باشد.گذراندن یكسال دوره پیش دانشگاهی قبل از شروع دوره كارشناسی در دانشگاه‌های استرالیا از جمله شرایط تحصیل در مقطع کارشناسی در استرالیا است.

دوره های آموزش زبان انگلیسی ELICOS

منظور از آموزش فشرده زبان انگلیسی برای دانشجویان برون‌مرزی یا English Language Intensive Courses for Overseas Student (ELICOS) برنامه های آموزش زبان انگلیسی در استرالیا می باشد که جهت ارتقای سطح زبان انگلیسی دانشجویان پیش از شروع دوره های تحصیلات دانشگاهی در نظر گرفته شده است.

این دوره ها در بسیاری از مراكز آموزشی دولتی و خصوصی استرالیا ارائه می‌شود .در حال حاضر بیش از 100 مركز آموزش زبان انگلیسی معتبر و ثبت شده در سرتاسر استرالیا وجود دارند . آموزش‌های تمام‌وقت زبان انگلیسی با دوره‌های مختلف آموزشی از 4 تا 48 ساعت در هفته موجود و قابل دسترس می‌باشند. .

  منابع مالی قابل قبول جهت تامین هزینه های تحصیلی در استرالیا

 • موجودی حساب بانكی به نام شخص متقاضی (و یا شخص دیگری كه ضامن مالی متقاضی در طول تحصیل وی مي‌باشد) به مدت سه ماه قبل از تشكیل پرونده درخواست روادید.
  • دوره های کارشناسی و كارشناسی ارشد و دکترا بر حسب رشته و یا دانشگاه با شهریه سالیانه بین 15000 نا 30000 دلار استرالیا
  • متوسط هزینه زندگی سالانه دانشجویی 18000 دلار استرالیا
  • هزینه های رفت و آمد برای هر فرد 4000 دلار استرالیا
  • هزینه های افراد همراه نیز بر حسب تعداد و سن تعیین می‌گردد.
 • وام از طرف یك مؤسسه مالی معتبر به نام متقاضی یا ضامن یا وام از طرف دولت متبوعه
 • وام تحصیلی ار طرف دانشگاه و یا مؤسسه مورد نظر برای تحصیل
 • بورسیه تحصیلی در استرالیا از طرف دانشگاه ها یا دولت متبوعه

استرالیا در بسیاری از کشورها اولین انتخاب دانشجویان برای ادامه تحصیل در خارج کشور می باشد. هم چنین از نظر تعداد دانشجویان بین المللی بین کشورهای انگلیسی زبان در رده سوم بعد از آمریکا و انگلستان قرار دارد.

هزینه زندگی در استرالیا

با وجود اینکه استرالیا یکی از بالاترین استانداردهای سطح زندگی را دارا می باشد؛ زندگی در استرالیا هنوز هم مقرون به صرفه است. به طور متوسط دانشجویان بین المللی در استرالیا می توانند انتظار پرداخت چیزی در حدود 250 الی 360 دلار در هفته بابت محل اسکان، خورد و خوراک، لباس، سرگرمی، حمل و نقل، مسافرت های داخلی ، تلفن و هزینه های اتفاقی را داشته باشند. البته بسته به محل سکونت، شرایط زندگی و نوع دوره این ارقام ممکن است کمتر یا بیشتر باشد.

اشتغال همزمان با تحصیل

ویزای دانشجویی اجازه كار تا بیست ساعت در هفته در طول زمان تحصیل و كار تمام وقت در طول دوران تعطیلات را به دانشجویان می‌دهد.درآمدی كه دانشجویان در حین كار پاره وقت بدست می‌آورند، تنها به عنوان كمك‌هزینه معاش درنظر گرفته شده و به هیچ عنوان دانشجویان قادر به پرداخت شهریه و هزینه تحصیلی خود و یا هزینه های زندگی با این درآمد نمی‌باشند. اجازه كار بعد از شروع تحصیلات در استرالیا به دانشجویان داده خواهد شد.

 كارفرمایان از دانشجویانی كه در استرالیا تحصیل کرده‌اند به عنوان افرادی با تفكر مستقل و استراتژیك و مسلط به زبان انگلیسی نام میبرند.

اخذ پذیرش تحصیلی استرالیا از طریق موسسه کاوشگران علم

چنانچه با مدرک دیپلم خود با قصد تحصیل در این رشته ها به استرالیا می روید، ابتدا باید وارد یک دوره کارشناسی عمومی رشته های علوم سلامت و یا Pre-Medicine شوید. این دوره کارشناسی 3 ساله یا 4 ساله است. پس از آن وارد دوره های کارشناسی ارشد و دکترای پزشکی و دنداپزشکی می شوید. هزینه تحصیل در این دوره ها نسبتآ بالا و سالانه در حدود 30000$ تا 60000$ استرالیا می باشد. هم چنین قبولی در آزمون ورودی GAMSAT لازم است. ادامه تحصیل پزشکی در استرالیا

نظام تحصیلی در کانادا

نظام تحصیلی پیش دانشگاهی در این کشور به گونه ای است که تا قبل از ورود به دانشگاه دانش آموزان حدود 12 سال تحصیل می کنند. البته در استان اونتاریو برای اخذ دیپلم دبیرستان باید 13 سال درس بخوانند. دانش‌ آموزان‌ باید شش‌ درس‌ به نام‌ دروس‌ علمی‌ اونتاریو را نیز در سال‌ سیزدهم‌ بگذرانند.

محصلین سال سوم و کسانی که دوره پیش دانشگاهی را تمام کرده اند، می توانند با تکمیل دوره های زبان انگلیسی در یکی از کالج و یا دانشگاهای کانادا ثبت نمایند.

تحصیلات دانشگاهی در کانادا با استفاده از بورس تحصیلی

دانشگاه های کانادا در انتخاب دانشجویان اختیار کامل دارند. شرط ورود به دانشگاه ها معدل و نمرات سال آخر دانش آموزان در دبیرستان ها است. شرایط پذیرش در دانشگاه‌ های کانادا برای دانشجویان تمام‌وقت و نیمه‌وقت یکسان است و در خصوص پذیرش دانشجو برای تحصیلات تکمیلی دانشگاه ها بر اساس ضوابط خود اقدام می‌نمایند.

 • مراکز آموزش عالی در کانادا مستقل هستند و مدارک دانشگاهی را خودشان صادر می‌کنند.
 • اکثر دانشگاه هادر کانادا انگلیسی زبان هستند ولی 7 دانشگاه دو زبانه نیز وجود دارد.
 • دانشگاه تورنتو(University of Toronto )و بریتیش کلمبیا(British Colombia) از دانشگاه های معتبر در کانادا می باشد.

منابع مالی قابل قبول جهت تامین

 • دوره های دو ساله کالج و چهار ساله کارشناسی 10000 تا 14000 دلار کانادا
  • دوره‌های دوساله كارشناسی ارشد با شهریه سالیانه 14000 تا 20000 دلار کانادا
  • متوسط هزینه زندگی سالانۀ دانشجویی 18000 دلار کانادا
  • جهت اخذ ویزای تحصیلی باید موجودی حساب بانكی به نام شخص متقاضی و یا شخص دیگری كه ضامن مالی متقاضی در طول تحصیل وی ‌می باشد، ارائه گردد.
 • بورسیه تحصیلی در کانادا از طرف دانشگاه ها یا دولت متبوعه

هزینه زندگی و تحصیل در کانادا

هزینه تحصیل

تحصیل در کانادا  برای دانشجویان بین المللی نسبتا مقرون به صرفه می باشد.شهریه  تحصیلی در کانادا در دوره ها، دانشگاه ها و استان های مختلف متفاوت است.به طور کلی  مدارس حرفه ای مانند حقوق، پزشکی و MBA شهریه بالاتری دارند.

 •  دوره های کارشناسی سالیانه : 6000 تا 22000 دلار کانادا .
 • دوره های کارشناسی ارشد و دکترا سالیانه : 6500 تا 25000 دلار کانادا.

مدت زمان در مقطع کارشناسی در کانادا از 3-4 سال برای  مقطع کارشناسی ارشد 1-2  و دکترا 3-4 سال .

هزینه های زندگی

هزینه های زندگی متفاوت است و بستگی به شیوه زندگی و شهر یا ایالت محل اقامت دارد.شهرهای بزرگتر و مناطق شهری مانند مونترال و ونکوور گران تر هستند.

هزینه های زندگی  شامل هزینه های خوابگاه، بیمه سلامت، غذا، لباس، لباس شویی ،  هزینه رفت و آمد، مسافرت و سرگرمی ها.

برآورد هزینه های زندگی: 12000 تا 20000 دلار کانادا و در خوابگاه دانشجویی 8000 تا 10000 دلار کانادا در هر سال است

 دوره‌های تحصیلی

در موارد خاصی امکان  پذیرش تحصیلی و اخذ مدرک دکترا بدون دریافت کارشناسی ارشد و به صورت انتقال از این مرحله و تنها با داشتن کارشناسی میسر است.

 • دوره‌های هنری و حرفه ای برای مدارک Certificate و Diploma از دوره‌های هستند که پس از یک تا سه سال تحصیل به دلیل ورود آسان‌تر و نداشتن شرط معدل بالا برای ورود به دانشگاه‌ها در کالج‌ها گذرانده می‌شوند.
 • Bachelor: شامل چهار سال تحصیل تمام وقت است. در بعضی رشته‌ها مانند معماری طول این دوره به پنج سال نیز می‌رسد. در استان اونتاریو به دلیل طول دوره دبیرستان که 13 سال است دوره‌های سه‌ساله نیز وجود دارد.
 • Master: برای ورود به این دوره داشتن مدرک Bachelor با معدل حداقل B ضروری است . در صورتی که دانشجو بخواهد در رشته ی غیراز رشته قبلی اش ادامه تحصیل دهد باید تعدادی درس اضافی بگذراند. به همین دلیل طول دوره هایMaster از یک و نیم تا سه سال متغیر است. ضمنا در این دوره دانشجو می تواند درس با پژوهش (پایان نامه)را مد نظر قرار دهد یا بیشتر به درس پرداخته و در نهایت یک یا دو کار علمی کوچک را پشت سر گذراند.
 • Ph.D: برای ورود به این دوره معدل B + یا بالاتر در دوره Master مورد نیاز است. علاوه بر این دانشجو باید توصیه‌های کتبی استادان قبلی را داشته باشد که توانایی او را برای پژوهش نشان دهد. برای دوره Ph.D. در کانادا دانشجو باید حداقل سال‌های تحصیلی تمام‌وقت، گذراندن دروس تعیین‌شده، گذراندن امتحان جامع (کتبی یا شفایی یاهردو)، نوشتن و دفاع شفاهی از پایان‌نامه پژوهشی را با موفقیت بگذراند. طول متوسط دکترا در دانشگاه‌های کانادا چهار سال است.
  • مدارک دانشگاهی که به صورت غیرحضوری مکاتبه‌ای و ترددی گرفته شود ارزشیابی نمی‌شود.
  • در موارد خاصی امکان اخذ مدرک Ph.D بدون دریافت Master و به صورت انتقال از این مرحله و تنها با داشتن Bachelor میسر است.

نحوه ارزشیابی مدارک تحصیلی

 • مدارک Certificate و Diploma و کلیه مدارک دانشگاهی (آکادمیک) 2 یا 3 سال تحصیل معادل حداقل 60 واحد به شرط تحصیل پیوسته و همگن به اخذ مدرک Bachelor می‌شود بعد از دیپلم دبیرستانی کاردانی ارزشیابی می‌شود.
 • مدارک Bachclor بعد از دیپلم دبیرستان، کارشناسی ارزشیابی می‌شود.
 • مدارک Master با شرط داشتن کارشناسی، کارشناسی ارشد ارزشیابی می‌شود.
 • مدارک .Ph.D با شرط داشتن کارشناسی ارشد، دکترا ارزشیابی می شود.
   • مدارک دانشگاهی که به صورت غیرحضوری مکاتبه‌ای و ترددی گرفته شود ارزشیابی نمی‌شود.

   

مونترال به عنوان یک شهر برتر دانشجویی انتخاب شده است. هزینه های تحصیل در استان کبک در مقایسه با دیگر شهر های کانادا ارزان تربوده و برای دانشجویان بین المللی از این نظر نیز مقرون به صرفه می باشد. در استان کبک سه دانشگاه انگلیسی زبان  و چهار دانشگاه فرانسه زبان با تاکید بر رشته های  علوم پایه، پزشکی، مهندسی و بازرگانی وجود دارد. ادامه تحصیل در استان کبک کانادا

error: