تحصیل در اتریش

St
St

شرایط تحصیل در اتریش

اتریش کشوری سر سبز و زیبا در اروپا می باشد که مهد موسیقی دنیا محسوب می گردد. پایتخت آن وین می باشد. زبان رسمی این کشور آلمانی است و اکثر مردم به زبان انگلیسی آشنایی دارند و واحد پول آن یورو می باشد. کشور اتریش بدلیل آثار باستانی و هنری خود از شهرت جهانی برخوردار است.

زندگی در اتریش

دانشجو فقط موظف است تا هزینه های زندگی خود اعم از اجاره منزل، پوشاک، مواد غذایی و بیمه درمانی را پرداخت کند. اتاق ها و آپارتمان هایی وجود دارد که با قیمت مناسب فقط به دانشجویان اجاره داده می شود .
حدود هزینه زندگی دانشجو در اتریش بانضمام خوراک، پوشاک، رفت و آمد و کلیه هزینه های جانبی حدودا معادل 700-800 یورو می باشد.
دانشجو تعداد ساعت محدودی در هفته اجازه کار دارد.

تحصیلات در اتریش

 • در اتریش حدود 18 دانشگاه و 110 انجمن آموزشی وجود دارد و زبان رسمی تدریس در این دانشگاه ها آلمانی می باشد.
 • تحصیل در دانشگاه های اتریش  برای دانشجویان خارجی تقریبا رایگان و ترمی 380 تا 740 یورو شهریه تحصیلی دریافت می گردد.
 • تامین هزینه های تحصیلی بوسیله کار ضمن تحصیل در اتریش امکان پذیر نیست مگر آنکه دانشگاه با توجه به نمره های بالای دانشجویان خارجی به آنها در خود محیط دانشگاه کار دهد.
 • اخذ پذیرش برای ادامه تحصیل در دانشگاه های اتریش شرط اعطای ویزا از سوی دولت اتریش است. برای ورود به دانشگاه های اتریش داوطلب باید دانشجوی رشته مورد نظر در کشور خود باشد. به عبارت دیگر دیپلم به تنهایی  برای دانشگاه های اتریش قابل قبول نیست.
 • دانشجویانی می توانند به عنوان دانشجوی رسمی در دانشگاه های اتریش به تحصیل ادامه دهند که مدرک تحصیلی آنها در کشوری که آن را کسب کرده اند و در اتریش برای ورود به دانشگاه کافی باشد. (در مورد ایران دانشجو و یا فارغ التحصیل دانشگاه های دولتی باشند.)
 • دانشجویانی که قبلا در دانشگاه به تحصیل اشتغال داشته اند باید گواهی صادره از دانشگاه را ارایه دهند و در این گواهی باید کلیه نمرات منعکس باشد.
 • متقاضیان کارشناسی ارشد ممکن لازم شود که تعدادی از واحد های درسی را مجددا  طی نمایید و سپس در مقطع کارشناسی ارشد ادامه تحصیل دهند.
 • ادامه تحصیل در مقظع دکتر مستلزم قبولی و یا گواهی اشتغال به تحصیل در مقطع دکترا می باشد.
 • مهلت ثبت نام برای ترم تابستانی تا اول فوریه و برای ترم زمستانی تا اول سپتامبر می باشد یعنی مراکز مربوطه باید مدارک متقاضی را تا زمانهای نامبرده دریافت کرده باشند که معمولا توصیه می شود که متقاضیان بدلیل بالا بودن تعداد تقاضاها از 6 ماه قبل درخواست خود را به دانشگاه ارائه دهند.
 • هزینه زندگی و تحصیل دراتریش سالیانه 7500 یورو می باشد که این هزینه به عنوان ساپورت مالی برای اخذ ویزای تحصیلی باید به حساب متقاضی در اتریش واریز گردد که بعد از اخذ روادید قابل برداشت می باشد.

نظام آموزشی در اتریش

تحصیلات پیش دانشگاهی

در اتریش کودکان از 5 سالگس وارد دوره یک ساله آمادگی (Vorshule) می شوند، سپس از 6 سالگی آموزش ابتدایی در دبستان ها (Volksschulen) آغاز می شود. مدت دوره ابتدایی 4 سال است و در پایان این دوره از دانش آموزان امتحان می گیرند. سپس تحصیلات متوسطه عمومی به مدت 4 سال آغاز می شود. در این دروه توجه زیادی به کارهای عملی می شود و دانش آموزان همراه مبانی نظری، کاربردهای عملی را نیز می آموزند، بنابراین روشهای آموزشی بر اساس آموختن از راه تجربه است. مدارس در کنار دروس اصلی آلمانی، ریاضیات و زبان خارجی، دروس دیگری را با توجه به امکانات، برنامه ریزی می کنند که شامل علوم و فناوری، زمین شناسی، کامپیوتر، هنر و ورزش است. سپس تعدادی از دانش آموزان وارد مدارس متوسطه (Hauptschule)  ، تعدادی وارد کالج های فنی- حرفه ای و تعدادی نیز وارد مدارس تخصصی ورزشی و موسیقی می شوند و دوره چهار ساله یا پنج ساله دبیرستان را می گذرانند. دانش آموزان ممتاز در دوره ابتدایی به مدارس Allgemeinbildende Höhere Schule (AHS) راه می یابند و پس از دوره چهار ساله متوسطه عمومی، دوره چهار ساله دبیرستان را نیز در این مدارس ادامه می دهند.
همه دانش آموزان دبیرستان ها و کالج ها از هر گرایشی در امتحانات نهایی و ورودی به دانشگاه (Reifeprüfung) شرکت می کنند و در صورت قبولی، مدرک (Reifeprüfungszeugins) دریافت می کنند که دیپلم دبیرستان است و دارندگانش دانش آموختگان دبیرستان ها (Maturanten) نامیده می شوند.
دانشجویان خارجی با دیپلم دبیرستان برای ورود به دانشگاه ها باید یک دوره یک ساله پیش دانشگاهی (Vorstudiumlehrgang) را بگذرانند.

تحصیلات دانشگاهی

مراکز آموزش عالی در کشور اتریش شامل دانشگاه ها، دانشکده های هنرهای عالی، مدارس عالی فنی و کالج های تخصصی دو تا سه ساله است. مراکز آموزش عالی اتریش در زمینه هنر و موسیقی بسیار قوی است و دانشکده موسیقی و آثار هنری و دانشکده هنر کاربردی شهر وین از مراکز قوی هنری اروپا یه شمار می آیند.
شرط ورود به دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی اتریش داشتن مدرک (Reifeprüfungszeugins) است. دانشکده های هنرهای عالی امتحان ورودی نیز برگزار می کنند. مراکز آموزش عالی در اتریش محدودیتی برای پذیرش دانشجو ندارند.

citaonica_bec
تحصیلات دانشگاهی شامل دو دوره عمومی (Der erste Studienabschnitt) و تخصصی (Der Zweite Studienabschbitt) است. البته در پایان دوره عمومی امتحانات برگزار می شود ولی مدرکی صادر نمی شود. همه دانشگاه های اتریش دولتی هستند و بودجه آنها را دولت تامین می کند و دانشجو ملزم به پرداخت شهریه نیست.
در سال 1993 میلادی مجلس اتریش تاسیس مدارس عالی فنی Fachhochschulen (FH) (مشابه نظام آموزشی آلمان) را تصویب کرد. هدف از تاسیس مدارس عالی فنی، کوتاه کردن دوره تحصیل و راهیابی سریعتر دانش آموختگان به بازار کار است. از سال 1994 میلادی تا کنون بیش از 40 مدرسه عالی فنی مجور تاسیس گرفته اند که در رشته های مختلف دوره های 4 ساله برگزار می کنند. تفاوت مدارس عالی فنی با دانشگاه ها در کاربردی و حرفه ای بود تحصیلات است. در پایان دروه ها دانشجوباید یک دوره شش ماه تا یک ساله را در مراکز گوناگون به کارآموزی بپردازد. شرط ورود به مدارس عالی فنی، همان شرط ورود به دانشگاه هاست و در مواردی مدارک حرفه ای نیز مورد توجه قرار می گیرند. زمانی که تعداد متقاضیان بیشتر از گنجایش دانشگاه ها باشد امتحان ورودی برگزار می شود.

مدارک لازم جهت اخذ پذیرش تحصیلی

مدارک زیر با توجه به شرایط متقاضیان دسته بندی شده و نیازی نیست که همه متقاضیان کلیه مدارک را جهت اخذ پذیرش داشته باشند.ترجمه رسمی مدارک ( با مهر دادگستری و وزارت امور خارجه ) باید به زبان آلمانی یا انگلیسی باشد.

 • ترجمه مدرک دیپلم و ریز نمرات آن
 • ترجمه مدرک پیش دانشگاهی و ریز نمرات آن
 • ترجمه مدرک فوق دیپلم و ریز نمرات آن
 • ترجمه مدرک لیسانس و ریز نمرات آن
 • ترجمه مدرک فوق لیسانس و ریز نمرات آن
 • کپی پاسپورت
 • کپی شناسنامه
 • 12 قطعه عکس رنگی 4*6
 • گواهی زبان آلمانی ( در صورت موجود بودن )
 • کارنامه قبولی در کنکور سراسری

لازم به ذکر است که ترجمه مدارک تحصیلی باید به تایید سفارت اتریش برسد که همه روزه از یکشنبه تا چهارشنبه از ساعت 8:30 تا11:30 این کار امکان پذیر است.مدارک ابتدا باید به تایید وزارت امور خارجه برسد تا سفارت اتریش آنها را نیز تایید نماید. تایید مدارک توسط سفارت اتریش رایگان نمی باشد.

مدارک لازم جهت ویزا تحصیلی

درخواست روادید باید شخصا ارائه شود. سفارت در صورت ناقص بودن مدارک از قبول درخواست روادید امتناع خواهد کرد. بررسی درخواست روادید بطورمعمول 2 تا 4 ماه بطول می انجامد.

فرم درخواست ویزا که بطور کامل و خوانا پر شده و شخصا امضاء گردیده باشد (به علاوه کپی آن)

 1. گذرنامه با مدت اعتبار کافی ( حداقل 6 ماه از تاریخ درخواست روادید )
 2. شناسنامه
 3. گذرنامه و شناسنامه همسر
 4. فتوکپی از تمام صفحات گذرنامه
 5. تعهد نامه مالی که یا خود متقاضی در اتریش به نام خود حساب باز کرده است و مبلغ 7000 یورو به حساب خود پول گذاشته و تایید آن را از بانک می گیردو به سفارت ارائه می دهد و یا آنکه متقاضی دعوت کننده ای در اتریش دارد که باید مدارک زیر از شخص دعوت کننده مورد نیاز می باشد:
  • Meldezettel ( معرفی نامه )
  • Mietvertrag ( اجاره نامه یا کپی سند منزل )
  • Arbeitsvertrag ( قرارداد کار )
 6. اصل و فتوکپی از پذیرش و یا تایید دریافت درخواست پذیرش از یک دانشگاه یا مدرسه عالی ( Fachhochschule ) در اتریش
 7. مدارکی در مورد سابقه شغلی متقاضی در ایران
 8. اصل و کپی مدارک تحصیلی دبیرستانی و دانشگاهی متقاضی در ایران
 9. گواهی عدم سوء پیشینه
 10. گواهی صحت مزاج ( بر اساس فرم مخصوص سفارت )
 11. 2 قطعه عکس

ضمانت نامه مالی

در کشور اتریش ضمانت نامه مالی به دو صورت قابل انجام است :

 1. خود شخص متقاضی روادید تحصیلی
  شخص می تواند از طریق مکاتبه با بانک در اتریش به نام خود حسابی باز نماید و مبلغ 7000 یورو به حساب خود واریز نماید و تایید آن را از بانک دریافت نماید.
 2. تعهد کننده مالی مقیم در اتریش

نحوه ارزشیابی مدارک تحصیلی

 1. مدارک Diplom که با 2 تا 3 سال تحصیل، صادره از کلیه کالج ها با هر گرایشی و همچنین تحصیلات نیمه تمام حداقل با گذراندن دوره عمومی دانشگاه ها(Der erste Studienabschnitt) به شرط داشتن دیپلم دبیرستان “کاردانی” ارزشیابی می شود.
 2. مدارک Diplom Ingenieur(FH), Magister(FH), Diplom Ingenieur, Magister. art, Magister که با 3 تا 4 سال تحصیل (طول دوره اسمی) صادره از کلیه دانشگاه ها، دانشکده های هنرهای عالی و مدارس عالی فنی، “کارشناسی” ارزشیابی می شود.
 3. Diplom Ingenieur, Magister. Art, Magister که با 4 تا 5 سال تحصیل (طول دوره اسمی) صادره از کلیه دانشگاه ها، دانشکده های هنرهای عالی و در صورت گذراندن پایان نامه، “کارشناسی ارشد پیوسته” و یا با داشتن مدرک کارشناسی “کارشناسی ارشد” ارزشیابی می شود.
 4. مدارک Doktor به شرط داشتن مدارک بند های 2 و 3 یا کارشناسی ارشد “دکترا” ارزشیابی می شود.

 

مطالب مرتبط