تحصیل در فرانسه

نظام آموزشی

واحدهای درسی(ECTS : European Credit System Transfer) به هر درس منتسب هستند و نمايانگر نوعی ارزیابی از کمیت کار مطابق با حجم کلی موفقیت در یک سال دانشگاهی هستند

 •  ۶۰ ECTS برای یک سال.
 • ۱۸۰ ECTS برای سطح لیسانس.
 • ۳۰۰ ECTS برای سطح مستر.

انتخاب فرانسه

فرانسه كه به عنوان كشور هنر و فرهنگ شناخته شده است، چهارمين قدرت صنعتي جهان است و در ميان اولين كشورهاي صادركننده جهان محسوب مي شود.

به عنوان قطب ابتكار و نوسازي علمي و فناوري درجه اول، فرانسه نتايج برجسته اش را مديون توانايي پژوهشي و موفقيتهايش در زمينه هاي بسيار متنوع نظير فضا، حمل و نقل، الكترونيك، مخابرات، شيمي، بيوتكنولوژي و بهداشت است. فرانسه با رويي گشاده به سوي جهان، از فعالان جامعه اروپايي است و براي ساختن اروپايي اقتصادي در ابعاد انساني و اجتماعي فعالانه مي كوشد.

فرانسه هر ساله بيش از ٢٣ درصد از بودجه ملي را به آموزش اختصاص مي دهد و به دقت كيفيت آموزشهاي ارائه شده و مدارك اعطا شده را زير نظر دارد.

آموزش عالي فرانسه از سنتي دور منشا مي گيرد و اكنون در شكلي متحول يكي از متنوع ترين و كارآمد ترين نظامهاي آموزشي است. ضمن آن كه اصالت خود را به عنوان يك نظام عمومي قوي كه كيفيت تحصيلات و آموزشهايي را كه بخشي از هزينه هاي آن توسط دولت فرانسه پرداخت مي شود، حفظ كرده است.
عالي بودن مدارك فرانسوي بر روي شبكه به هم پيوسته موسسات آموزش عالي و مراكز پژوهشي با اعتبار و شهرت جهاني تكيه دارد. (بيش از ٣٠٠٠ موسسه شامل ٩٠ دانشگاه، ٢٤٠ مدرسه عالي مهندسي، ٢٣٠ مدرسه عالي بازرگاني و ٢٠٠٠ موسسه متشكل از مدراس عالي هنر و معماري، آموزشهاي پيراپزشكي و غيره) در موسسات دولتي مانند دانشگاهها، دولت مستقيماً سهم بزرگي از هزينه آموزش هر يك از دانشجويان را مي پردازد (حدود ۷٠٠٠ يورو در سال) و در حال حاضر هزينه ثبت نام دانشگاهها در فرانسه در ميان كمترين هزينه هاي ثبت نام در جهان است.
از سوي ديگر، نزديك ٢٠٠ ميليون نفر در جهان به زبان فرانسه تكلم مي كنند: تسلط و آشنايي كامل به اين زبان دسترسي ويژه به بيش از ٤۷ كشور از ٥ قاره جهان را ممكن مي كند.

درخواست ویزا

 • با توجه به وجود انواع مختلف روادید، تصمیم گیری در مورد مدت و هدف از اقامت كه تقاضای روادید برمبنای آن صورت می پذیرد، امری بسیار مهم و ضروری است. باید توجه داشت كه پس از ورود به خاك فرانسه امكان هیچ گونه تمدید و یا تغییر در نوع روادید وجود ندارد.
  درخواست های روادید از طریق بخش همكاری و فعالیت فرهنگی سفارت فرانسه در تهران انجام می گیرد.
 •  اغلب تاخیر های احتمالی در صدور روادید به دلیل نواقص پرونده متقاضیان می باشد بنابراین به هنگام تحویل پرونده باید از كامل بودن مدارك و مستندات مورد نیاز اطمینان حاضل نمایید(ترجمه تایید شده مدارك، اصل مدارك و…)

انواع مختلف ویزا

روادید دانشجویی بلند مدت

تمام دانشجویان غیر اروپایی (دانشجویانی كه تابعیت جامعه اقتصادی اروپا، آندورا، موناكو، سوییس، سن مارین و واتیكان را ندارند) در صورتی كه اقامت پیش بینی شده آنها بیش از شش(۶) ماه باشد باید جهت ادامه تحصیلات خود، روادید دانشجویی بلند مدت اخذ نمایند.
مدت اعتبار این روادید بیش از یك سال نخواهد بود و دانشجویان از هر ملیتی در صورت تهیه و ارایه مدارك اعلام شده از سوی مراجع ذیصلاح می توانند روادید دانشجویی خود را تمدید كنند.

برای دریافت اقامت دانشجویی در هنگام ورود به فرانسه و در مهلت دو ماهه داشتن این نوع روادید ضروری است.

ویزای اقامت كوتاه مدت

برای تحصیلاتی كه مدت آنها كمتر از شش ماه می باشد روادید اقامت كوتاه مدت صادر میگردد که فرد را از درخواست اقامت معاف می كند و خود این نوع روادید به عنوان مجوز اقامت معتبر است.
توجه : در پایان برنامه پیش بینی شده، ادامه تحصیل در دیگر رشته ها بدون بازگشتن به كشور مبدأ به منظور اخذ روادید دانشجویی بلند مدت غیرممكن است و امكان تغییر روادید اخذ شده به هیچ وجه در فرانسه وجود ندارد.

ویزای دانشجویی كنكور

روادید دانشجویانی كه جهت شركت در یك كنكور و یا یك امتحان درخواست می شود، برای اقامت های كوتاه مدت-حداكثر ۹۰ روز- صادر می گردد. در صورت موفقیت و پذیرش قطعی در واحد آموزش مربوطه، دانشجو بدون نیاز به برگشتن به كشور مبدأ روادید اقامت بلند مدت را دریافت می نماید. در صورتی كه جهت ثبت نام قعطی در موسسه آموزشی، نیاز به آموزش های مقدماتی و یا تكمیلی باشد نیز روادید كنكور صادر می گردد.
تذكر: روادید توریستی، از هر نوع كه باشد، تحت هیچ شرایطی ، نه در فرانسه و نه در هیچ یك از دیگر كشورهای جامعه اروپا قابل تغییر به روادید دانشجویی نمی باشد.

مدارك معتبر مورد نیاز

تمامی دانشجویان باید پرونده ای را جهت ارایه به بخش همكاری و فعالیت فرهنگی سفارت فرانسه در تهران تشكیل دهند. (اصل مدارك ذیل باید هنگام مصاحبه در كنسولگری ارائه شود.)

مدارک لازم برای ویزای دانشجویی بلند مدت

 •  ۴ فرم روادید بلند مدت كه با دقت و با ذكر تاریخ تكمیل و توسط متقاضی امضا شده باشد.
 •  ۵ قطعه عكس جدید متقاضی بدون روتوش سال جاری.

عکسها باید:

 • رنگی
 • زمینه سفید
 •  تمام رخ
 • تازه (زیر سه ماه)
 •  کاملاً شبیه
 •  در قطع 45 در 35 میلی متر باشند
 •  اندازه صورت در عکس از سطح تحتانی چانه تا سطح فوقانی سر از 32 تا 36 میلی متر باشد.

مدارك درخواستی ذیل باید در سه نسخه و هر كدام در یك پوشه جداگانه ارایه گردد:

كپی آخرین مدرك تحصیلی ایرانی به همراه ترجمه فرانسه آن كه به هم الصاق شده باشند.

 •  كپی ترجمه رسمی تایید شده شناسنامه ایرانی متقاضی و همچنین كپی اصل فارسی شناسنامه كه به هم الصاق شده باشند.
 •  CV متقاضی
 •  كپی گواهی ثبت نام (یا پیش ثبت نام) در یك دانشگاه یا یك موسسه عالی فرانسوی دولتی یا خصوصی كه مورد تایید دولت باشد.
 •  كپی ۵ صفحه اول گذرنامه به همراه كپی صفحات روادید قبلی كشورهای شن گن

 مستندات مالی

یک حساب بانكی فرانسوی (فرانسه) به نام دانشجو با اعتباری معادل 6000 یورو یا برای بورسیه های دولت ایران، نامه گواهی مالی سازمان مربوطه

زبان

با توجه به اينکه اکثر دانشگاههاي  فرانسه از دانشجويان متقاضي از کشورهاي غير فرانسه زبان (حد اقل) مدرک DELF را طلب مي کنند ٬ براي کسب اين مدرک  تسط بر زبان فرانسه لازم مي باشد .

تعدادی از دانشگاههای  غیر دولتی  در مقاطع لیسانس -فوق لیسانس در رشته های مدیریتی و کامپیوتر با داشتن مدرک زبان انگلیسی نیز دانشجو می پذیرند.

زندگی درفرانسه

هزينه زندگی در فرانسه برای يک دانشجو معادل حداقل 600 يورو در ماه می باشد و دانشجو اجازه کار توام با تحصيل دارد.
اکثريت دانشگاههای فرانسه رايگان بوده و شخص متقاضی بايستی دوره کالج زبان فرانسه را بمدت يکسال بگذراند و پس از سپری شدن دوره يکساله زبان، دانشجو می بايستی در يک امتحان مهارت زبان فرانسه شرکت کرده و مهارت خود را برای ادامه تحصيل به زبان فرانسه به ثبوت برساند و يک امتحان ورودی در ارتباط با رشته اختصاصی مورد نظر متقاضی به عمل می آيد که با توجه به حد نصاب و نمره ای که شخص متقاضی بدست می آورد، دوره های پيش دانشگاهی بمدت 3 ماهه تا يکسال از طرف دانشگاه مربوطه پيش بينی می گردد تا متقاضی از لحاظ سطح معلومات هم تراز با سطح اول دانشگاه گردد.
امتحان زبان فرانسه را يا در سفارت فرانسه (در محل اقامت متقاضی) و يا کشور فرانسه بايد گذراند.
لازم به تذکر است که اين امتحان هر سال برگزار می گردد.
در صورت داشتن مدرک DALF متقاضی از گذراندن امتحان زبان معاف می باشد.

نكات قابل توجه قبل از عزيمت به فرانسه

كپی و اصل بعضی از مدارك در فرانسه مورد نیاز شما خواهد بود.

 • تمامی مداركی كه برای ثبت نام و درخواست روادید تهیه كرده اید
 • گواهی نامه پایان تحصیلات متوسطه و دانشگاهی و ریز نمرات ۳ سال آخر تحصیلات
 • گذرنامه معتبر و كپی و ترجمه صفحاتی كه نشانگر مشخصات فردی، ملیت و مدت اعتبار گذرنامه می باشد. اگر اعتبار گذرنامه شما نزدیك به اتمام است، آن را تمدید نمایید (تاریخ اعتبار كارتهای اقامت تا تاریخ اعتبار گذرنامه شما محدود خواهد بود).
 • ترجمه شناسنامه كه برای تهیه كارت شناسایی در فرانسه مورد استفاده قرار گرفته و برای انجام بعضی از كارها ضروری است.
 • گواهینامه رانندگی كه به همراه كارت دانشجویی شما را مجاز به رانندگی در فرانسه می نماید.
 • عكس

مطالب مرتبط