تحصیل در آمریکا

هزینه ها و شرایط عمومی تحصیل در آمریکا

 • داشتن مدرک دیپلم دبیرستان ( High school Diploma ) و آزمون TOFEL برای ورود به دانشگاهها و قبولی در آزمون عمومی.ضروری است
 • میانگین نمرات درسی، دیپلم متوسطه نمرات آزمون های استاندارد استعداد و ارزیابی تحصیلی (SAT) و آزمون پیشرفت (ACT) و ارائه مقالات، موفقیت در مصاحبه ها ملاک پدیرش دانشجویان برای ورود به دانشگاهها می باشد .

دوره های تحصیلی

1- دوره های کاردانی (Associate Degree)

شامل دو سال تحصیل بعد از دیپلم دبیرستان می باشد.

2- کارشناسی (Bachelor)

این دوره شامل چهار سال تحصیلی تمام وقت بعد از دیپلم دبیرستان و به صورت B.A در حوزه علوم انسانی، علوم اجتماعی و هنر، و .B.S در حوزه فیزیک ، مهندسی و ریاضی ارائه می شود.

3- کارشناسی ارشد (Master)

این دوره شامل دو سال تحصیلی تمام وقت، پس از گذراندن دوره کارشناسی است . ارائه پایان نامه علمی در پایان این دوره در بیشتر دانشگاهها الزامی می‌باشد. هم‌چنین گذراندن واحد های بیشتر در دوره کارشناسی ارشد امکان پذیر است. دو نوع مدرک کارشناسی ارشد در آمریکا وجود دارد که شامل مدارک حرفه ای (Professional Degrees) و مدارک تحقیقی (Research Degrees) می ‌باشد. دوره های حرفه‌ای اغلب یک ساله و تحقیقی دو ساله بوده و دانشجویان، سال اول را بیشتر با دوره و سال دوم را با تحقیق می گذرانند.

ملاحظات:

 • کمکهای مالی: این کمک ها بیشتر شامل حال دانشجویان دوره های تحقیقی بوده که از طریق استاد مربوطه پشتیبانی می شود.
 • اعتبار مدرک: اعتبار هر دو مدرک در آمریکا یکسانمی باشد مدارک حرفه ای بیشتر جذب بازار کار شده ولی دانشجویان با مدرک تحقیقاتی علاقمند به تحقیق و یا ادامه تحصیل در مقطع دکترا هستند.
 • مدرک مهندسی و تخصص(Engineer Degree & Specialist): در بعضی از رشته ها بعد از اخذ مدرک کارشناسی ارشد این مدرک بصورت مستقل ارائه می شود.

4- دکترا (Ph.D)

طول دوره تحصیلی دکتری در آمریکا 4 سال می باشد؛هم چنین دکترای پیوسته از از مدرک کارشناسی ( Bachelor) و بدون داشتن مدرک کارشناسی ارشد امکان پذیر است. پذیرش دانشجو در مقطع دکترا در بسیاری از دانشگاه های آمریکا بسیار محدود بوده و اخذ پذیرش در مقطع دکترا بدون داشتن مدرک زبان امکان‌پذیر نمی‌باشد. مدرک زبان انگلیسی آیلتس (IELTS: 6.5) و یا تافل (TOEFL, iBT: 100; CBT: 250; PBT: 600) و مدرک GRE با نمره 700 (Quantitative: 700, Verbal: 350, Writing: 3.5) مورد نیاز است. هم‌چنین ارائه مدرک کارشناسی با معدل بالای 15 و مدرک کارشناسی ارشد با معدل بالای 16، ارائه حداقل دو توصیه نامه از اساتید دانشگاه یا مرکز پژوهشی که متقاضی در آن مشغول به کار بوده و اظهارنامه شخصی مرتبط با رشته ای مورد نظر برای ادامه تحصیل، لازم می‌باشد.

امکان دریافت بورس تحصیلی شامل هزینه ی زندگی و تحصیل برای دانشجویان مقطع دکترا در دانشگاه های آمریکا وجود دارد. برای اخد بورسیه در دوره ی دکتری موارد زیر دارای اهمیت زیادی می باشد:

 • دارا بودن مقاله های علمی و پژوهشی در نشریات بین المللی، که نشان دهنده ی اندیشه ی برتر و مهارت های تحلیل و نوشتاری دانشجو باشد.
 • ارتباط با اساتید برتر دانشگاه محل تحصیل، به منظور دریافت توصیه نامه ی مناسب که نشان دهد استاد مربوطه دانشجو را کاملا می‌شناسد و توانایی های وی را تایید می‌کند.
 • شرکت در کنفرانس های بین المللی و در صورت امکان ارائه مقاله.

ملاحظات:

 • بورس تحصیلی: شامل کمک مالی کامل هزینه ی زندگی و تحصیل می‌باشد.
 • کمک هزینه تحصیلی: شامل پرداخت فسمتی از هزینه های دانشجو می‌باشد.

هزینه های زندگی و تحصیل در آمریکا

هزینه های سالیانه تحصیل در آمریکا به دلار

فوق دیپلم (Associate)12,000 الی 15,000
کارشناسی (BA/BS/BBA/BEng)14,000 الی 20,000
کارشناسی ارشد (MA/MS/MEng)15,000 الی 22,000
دکترا (PhD/EH.D/D.Sc)15,000 الی 22,000
مدیریت اجرایی (MBA/DBA)25,000 الی 30,000
پزشکی و دندانپزشکی (پس از کارشناسی)35,000 الی 50,000
داروسازی (پس از کارشناسی)35,000 الی 50,000
دامپزشکی (پس از کارشناسی)25,000 الی 50,000

هزینه های سالیانه زندگی در آمریکا به دلار

کتاب و منابع درسی1000
اجاره و مسکن دانشجویی7000 الی 8000
غذا و خوراک2000 الی 3000
حمل و نقل600
بیمه سلامت دانشجویی300 الی 500

ویزای دانشجویی

شرایط اخذ ویزای تحصیلی

 1. شرایط مالی لازم جهت ادامه تحصیل در امریکا را داشته باشد.
 2. اخذ گواهینامه SEVP از دانشگاه یا مرکز آموزشی مورد نظر.

مراحل تقاضای ویزای تحصیلی

 1. انجام مصاحبه در کنسولگری ایالات متحده آمریکا.
 2. تکمیل فرم‌های مورد نظر به همراه مدارک لازم.
 3. پرداخت هزینه های ویزای دانشجویی.

ملاحظات:

 • دانشجویان می بایستی در اسرع زمان تقاضای ویزای دانشجوئی خود را به سفارت و یا یکی از کنسولگری آمریکا ارائه نمایند. (120 روز مانده به تاریخ ثبت نام در دانشگاه).
 • دانشجویان می بایستی حداکثر 30 روز یا کمتر مانده به شروع دوره تحصیلی وارد آمریکا شوند.

مطالب مرتبط