خانه تحصیل در کانادا

تحصیل در کانادا

 نظام تحصیلی دانشگاهی در این کشور به گونه ای است که تا قبل از ورود به دانشگاه دانش آموزان حدود 12 سال تحصیل می کنند. البته در استان اونتاریو برای اخذ دیپلم دبیرستان باید 13 سال درس بخوانند. دانش‌ آموزان‌ باید شش‌ درس‌ به نام‌ دروس‌ علمی‌ اونتاریو را نیز در سال‌ سیزدهم‌ بگذرانند.

محصلین سال سوم و کسانی که دوره پیش دانشگاهی را تمام کرده اند، می توانند با تکمیل دوره های زبان انگلیسی در یکی از کالج و یا دانشگاهای کانادا ثبت نام نمایند.

دبیرستانها درکانادا شامل کلیه برنامه های برگزیده پایه های  دبیرستانی  تا دوازدهم و هم چنین دوره پیش دانشگاهی می باشند. تنوع ملیتی و  آشنایی با فرهنگ و خصوصیات بومی سایر ملل در این مدارس باعث گردیده که در کانادا برنامه های آموزشی به محیطی مطلوب برای  دانش آموزان تبدیل  گردد. ، در طول هر سال به بیش از هزاران دانش آموز از  کشور های مختلف دنیا برای آماده‌ سازی دانشگاه  پذیرش دریافت می نمایند. اکثر فارغ‌ التحصیلان این دبیرستانها ضمن پذیرش از دانشگاهای معتبر بسیاری از آنها نیز کمک هزینه تحصیلی دریافت می نمایند

✅تحصیل در کالج های کانادا

دوره کالج در کانادا اکثرا برای آماده سازی  دانشجویان جهت ورود به بازار کار می باشد، لذا این کالج ها بر روی جنبه های تئوری تمرکز کمتری داشته و بیشتر از نظر کاربردی مورد توجه می باشند. دوره کالج  به  دانشچویانی پیشنهاد می شود  که قصد ورود به بازار کار را دارند. شرکت در کالج هایی توصیه می شود که دارای دوره کاروزری بعنوان بخشی اصلی در این دوره می باشد، این دوره ها برای دانشجویان این فرصت  را  فراهم می سازذ تا بتوانند در دوره کارورزی  توانیهای کاری خود را ارتقاع داده و فرصتهای شغلی بیشتری را جهت استخدام بدست آورند.  این قبیل کالج ها در کانادا به دو دگروه دولتی و خصوصی تقسیم بندی میشوند. شرایط ادامه تحصیل در کالج در کانادا نسبت به دانشگاه  آسانتر  بوده. و نمره زبان کمتری جهت ورود به دوره کالج مورد نیاز می باشد.

✅بورسیه تحصیلی در کانادا

دانشگاه های کانادا در انتخاب دانشجویان اختیار کامل دارند. شرط ورود به دانشگاه ها معدل و نمرات سال آخر دانش آموزان در دبیرستان ها است. شرایط پذیرش در دانشگاه‌ های کانادا برای دانشجویان تمام‌وقت و نیمه‌وقت یکسان است و در خصوص پذیرش دانشجو برای تحصیلات تکمیلی دانشگاه ها بر اساس ضوابط خود اقدام می‌نمایند.

 • مراکز آموزش عالی در کانادا مستقل هستند و مدارک دانشگاهی را خودشان صادر می‌کنند.
 • اکثر دانشگاه هادر کانادا انگلیسی زبان هستند ولی 7 دانشگاه دو زبانه نیز وجود دارد.
 • دانشگاه تورنتو(University of Toronto )و بریتیش کلمبیا(British Colombia) از دانشگاه های معتبر در کانادا می باشد.

✅هزینه های تحصیل در کانادا

تحصیل در کانادا  برای دانشجویان بین المللی نسبتا مقرون به صرفه می باشد.شهریه  تحصیلی در کانادا در دوره ها، دانشگاه ها و استان های مختلف متفاوت است.به طور کلی  مدارس حرفه ای مانند حقوق، پزشکی و MBA شهریه بالاتری دارند.

  • دوره‌های دوساله كارشناسی ارشد و دکترا با شهریه سالیانه 6500 تا 20000 دلار کانادا
  • دوره های دو ساله کالج و چهار ساله کارشناسی شهریه سالیانه 7000 تا 14000 دلار کانادا
  • مدت زمان در مقطع کارشناسی در کانادا از 3-4 سال برای  مقطع کارشناسی ارشد 1-2  و دکترا 3-4 سال .
  • جهت اخذ ویزای تحصیلی باید موجودی حساب بانكی به نام شخص متقاضی و یا شخص دیگری كه ضامن مالی متقاضی در طول تحصیل وی ‌می باشد، ارائه گردد.
 • بورسیه تحصیلی در کانادا از طرف دانشگاه ها یا دولت متبوعه

مدت زمان در مقطع کارشناسی در کانادا از 3-4 سال برای  مقطع کارشناسی ارشد 1-2  و دکترا 3-4 سال .

✅هزینه های زندگی در کانادا

هزینه های زندگی متفاوت است و بستگی به شیوه زندگی و شهر یا ایالت محل اقامت دارد.شهرهای بزرگتر و مناطق شهری مانند مونترال و ونکوور گران تر هستند.

هزینه های زندگی  شامل هزینه های خوابگاه، بیمه سلامت، غذا، لباس، لباس شویی ،  هزینه رفت و آمد، مسافرت و سرگرمی ها.

برآورد هزینه های زندگی: 12000 تا 20000 دلار کانادا و در خوابگاه دانشجویی 8000 تا 10000 دلار کانادا در هر سال است

✅شرایط واخذ پذیرش تحصیلی در کانادا

در موارد خاصی امکان  پذیرش تحصیلی و اخذ مدرک دکترا بدون دریافت کارشناسی ارشد و به صورت انتقال از این مرحله و تنها با داشتن کارشناسی میسر است.

 • دوره‌های هنری و حرفه ای(کالج) برای مدارک Certificate و Diploma از دوره‌های هستند که پس از یک تا سه سال تحصیل به دلیل ورود آسان‌تر و نداشتن شرط معدل بالا برای ورود به دانشگاه‌ها در کالج‌ها گذرانده می‌شوند.
 • Bachelor: شامل چهار سال تحصیل تمام وقت است. در بعضی رشته‌ها مانند معماری طول این دوره به پنج سال نیز می‌رسد. در استان اونتاریو به دلیل طول دوره دبیرستان که 13 سال است دوره‌های سه‌ساله نیز وجود دارد.
 • Master: برای ورود به این دوره داشتن مدرک Bachelor با معدل حداقل B ضروری است . در صورتی که دانشجو بخواهد در رشته ی غیراز رشته قبلی اش ادامه تحصیل دهد باید تعدادی درس اضافی بگذراند. به همین دلیل طول دوره هایMaster از یک و نیم تا سه سال متغیر است. ضمنا در این دوره دانشجو می تواند درس با پژوهش (پایان نامه)را مد نظر قرار دهد یا بیشتر به درس پرداخته و در نهایت یک یا دو کار علمی کوچک را پشت سر گذراند.
 • Ph.D: برای ورود به این دوره معدل B + یا بالاتر در دوره Master مورد نیاز است. علاوه بر این دانشجو باید توصیه‌های کتبی استادان قبلی را داشته باشد که توانایی او را برای پژوهش نشان دهد. برای دوره Ph.D. در کانادا دانشجو باید حداقل سال‌های تحصیلی تمام‌وقت، گذراندن دروس تعیین‌شده، گذراندن امتحان جامع (کتبی یا شفایی یاهردو)، نوشتن و دفاع شفاهی از پایان‌نامه پژوهشی را با موفقیت بگذراند. طول متوسط دکترا در دانشگاه‌های کانادا چهار سال است.
  • مدارک دانشگاهی که به صورت غیرحضوری مکاتبه‌ای و ترددی گرفته شود ارزشیابی نمی‌شود.
  • در موارد خاصی امکان اخذ مدرک Ph.D بدون دریافت Master و به صورت انتقال از این مرحله و تنها با داشتن Bachelor میسر است.

✅نحوه ارزشیابی مدارک تحصیلی

 • مدارک Certificate و Diploma و کلیه مدارک دانشگاهی (آکادمیک) 2 یا 3 سال تحصیل معادل حداقل 60 واحد به شرط تحصیل پیوسته و همگن به اخذ مدرک Bachelor می‌شود بعد از دیپلم دبیرستانی کاردانی ارزشیابی می‌شود.
 • مدارک Bachclor بعد از دیپلم دبیرستان، کارشناسی ارزشیابی می‌شود.
 • مدارک Master با شرط داشتن کارشناسی، کارشناسی ارشد ارزشیابی می‌شود.
 • مدارک .Ph.D با شرط داشتن کارشناسی ارشد، دکترا ارزشیابی می شود.
   • مدارک دانشگاهی که به صورت غیرحضوری مکاتبه‌ای و ترددی گرفته شود ارزشیابی نمی‌شود.

Whatsapp Icon of Flat style - Available in SVG, PNG, EPS, AI & Icon fonts شماره واتس اپ: 09378488418

تلفن: 02122500309

 • این موسسه نماینده دانشگاه ها و کالج های زیر می باشد:
Universities
University of Wollongong Australia. Logo.University of Regina Logo
Colleges and English Language Centers
Canadian Language Learning College - CLLC (Halifax)Niagara College - WikipediaCambrian College - Wikipedia

مطالب مرتبط